За да получавате, съхранявате и плащате биткойни ви трябва Биткойн портфейл. Съществуват различни видове Биткойн портфейли, като разнообразието постоянно се увеличава. Сигурност и удобство при ползване обаче, е трудно съчетание. Ето защо, някои от тях приличат повече на сейфове в подземни хранилища отколкото на обичайни портфейли за всекидневна употреба. Всички ние по един начин съхраняваме спестяванията си и по съвсем друг начин джобните си пари. Изберете портфейл, който най-добре съчетава желаното предназначение с вашата компютърна грамотност и стил на живот.
Биткойн адрес и Биткойн сметка са тъждествени понятия. Тази символна поредица всъщност е публичния (обнародвания) ключ от една двойка публичен/частен ключове. Всеки, който знае обнародвания ключ може да преведе биткойни, но само който има съотвестващия частен ключ може да ги похарчи. Съществува еднопосочна математическа зависимост в една двойка публичен/частен ключове. Тази зависимост лесно се удостоверява, но не може да се подправи. Затова и казваме, че това са двойка съответстващи един на друг ключове (шифри).
Съотвестващата двойка ключове представлява електронен подпис в Биткойн мрежата. Всеки един участник може да създаде неограничен брой електронни подписи, което означава, че може да има и неограничен брой сметки. Нещо повече, може да открива нова сметка за всеки входящ превод, което се препоръчва за по-голяма сигурност и защита на личните финансови данни. Основното предназначение на Биткойн портфейла е надеждно да съхранява частните ключове и да обобщава наличностите от всички ваши Биткойн сметки. Няма ограничения в броя на Биткойн портфейлите, които може да притежавате. Може да използвате един вид Биткойн портфейл за джобните си пари, а съвсем друг за спестяванията си и да прехвърляте биткойни от единия в другия, когато това е разумно и необходимо.
За да осъществите покупка на биткойни през Битомат е необходимо да посочите по коя Биткойн сметка да ви бъдат преведени биткойните. Това става, като поставите пред сканиращия прозорец на автомата съответния матричен бар-код съдържащ символната поредица указваща сметката. Най-използваният към момента тип матричен бар-код е тъй наречения QR код (съкращение от Quick Response). Предимствата при използване на матричен бар-код пред линеен бар-код са много, но няма да се спираме върху тях. Достатъчно е да знаете, че при създаване на изображението с матричен бар-код то може да се настрои с голям допуск на грешка. Примерно, дори 1/4 произволна част от повърхността да бъде закрита или повредена, да няма никаква загуба на данни.
Може да поставите пред сканиращия прозорец лист хартия, картонче или визитна картичка, на която предварително е разпечатан желания QR код. Носителят, на който е изобразен матричния бар-код е без значение за Битомата. Разбира се, повечето потребители на Биткойн биха желали не само да получават биткойни, но и да ги харчат докато са в движение. За съответната гъвкавост е необходимо да имате Биткойн портфейл в мобилно устройство - таблет или телефон. Такова приложение позволява, както да изобразявате QR код на екрана и лесно да предавате данни, така и също толкова лесно да получавате данни сканирайки външен QR код посредством камерата на вашето мобилно устройство.
Най-използваните приложения за мобилни Биткойн портфейли към момента са BitcoinJ Mobile Wallet на Андреас Шилдбах (Andreas Schildbach), Mycelium Bitcoin Wallet на австрийската Ascio Technologies и Blockchain Bitcoin Wallet на регистрираната във Великобритания фирма Qkos Services Ltd. Посочените хипервръзки ще ви отведат в Google Play откъдето можете направо да ги инсталирате на вашето мобилно устройство. Преди да направите избор запознайте се добре с възможностите им и преценете, какви всъщност са вашите нужди. Тези приложения са с отворен код и повечето им функции могат да се ползват без Интернет връзка. Трябва предварително да се уверите, че избраният за инсталиране Биткойн портфейл е съвместим с операционната система на вашето мобилно устройство.
Ако вашето мобилно устройство има друга операционна система или просто желаете да сте независими от платформата, следва да се спрете на Уеб-базиран Биткойн портфейл. Недостатък тук е, че ще имате достъп до Биткойн портфейла само през вашия Уеб браузър. Към момента BlockChain.info e продпочитаният избор за Уеб-базиран портфейл на повечето Биткойн потребители. Още повече, че функционалността му може да се сдвои с едноименното приложение посочено по-горе.
*ЗАПОМНЕТЕ: Тук вашата електронна поща НЕ се използва за нулиране и подновяване на забравени пароли, както може би сте свикнали с други Уеб-базирани услуги. Има причини за това!
**ЗАПОМНЕТЕ: Ако забравите паролата и загубите мнемоничната поредица, губите парите си! При забравена парола, мнемоничната поредица е единствения начин за повторна активация на портфейла. Пазете я на обезопасено място!
Никой не може да изхарчи парите ви без ваше знание, включително и администраторите от BlockChain.info, но и никой не може да ви помогне ако изгубите математическото доказателство, че те са ваши! Все едно сам сте заровили едно гърне с жълтици в гората, но след това сте забравили мястото, а сте изгубили и картата на съкровището.
Вижте по-долу помощния видео материал, който са направили нашите колеги от Bitnik Словения:
И от канадската фирма QuadrigaCX: